HDP’nin Seçimi ve İslami Kesim Meselesi
Kuzey Kürdistan’daki bazı cemaatlerle ittifak da düşünülebilir ki bu cemaatlerin hiçbiri tabanlarını AKP’den koparıp HDP’ye kanalize edemezler.
Rahmet ve Barış Peygamberi Hz. Muhammed (SAV)
Biz ve onlar ayırımı yanlıştır, bizim ve onların peygamberi söylemi yanlıştır; hepimizin peygamberi; hepimizin umudu, ümidi.
Diyarbakır’da Kürtçe (Kurmanci, Sorani, Zazaki) Kursları Başlıyor
Diyarbakır'da Rewşen Eğitim Kültür Merkezi tarafından Kurmancî, Soranî ve Zazakî Kürtçelerinde derslerin verileceği ücretsiz kurslar düzenleniyor.
Faysal Yaman

Mustazaf Der'in Kapatılması ve Beklentiler

20 Mayıs 2012 Pazar 16:16

Hayat akışı içinde gündeme yetişmek mümkün olmuyor. Bizler ancak gündemi kıyısından köşesinden takip etmeye çalışıyoruz.

Bilindiği gibi son günlerin en önemli konularından biri Mustazaf-Der’ın kapatılması. Kapatılma davaları geçmiş dönemin yanlış uygulamalarından biri olsa gerek…

Kendilerini inançlı müslümanlar olarak tanıtan, siyasi arenadan tamamen uzak, hukuksuz hiçbir işlevi bulunmayan ve yasal çerçevenin dışına zerre miktarı çıkmayan Mustazaflar, geçmişten kaynaklanan ve kendileri ile hiçbir alakası olmayan nedenlerden dolayı kapatılmakla karşı karşıya kalmış bulunuyorlar.

Mustazaf Der; kısa zaman önce Türkiye’nin değişik il, ilçe ve köylerin büyük toplulukların yüz binleri değil, milyonları bulan kitlelerin katıldığı siyasetsiz cemaat faaliyetleriyle dikkati çekmişti.

Her şeyden önemlisi yüzden fazla yerde gerçekleşen ve milyonların iştiraki ile büyük kitleleri organize eden Mustazafların Kutlu Mewlid kutlamalarında yasadışı en ufak bir şeyle karşılaşılmamış ve Güvenlik güçleri en ufak bir şekilde rahatsızlıkla karşılaşmamışlardır. Bu bir açıdan bakıldığında kapatılma talihsizliğini gözler önüne sermesi açısından önemlidir. 

Buna rağmen bu büyük kitlenin çatısını ve örgütlenme ortamını oluşturan Mustazaf-Der’in kapatılması kararı benimsenecek bir şey değildir. Aynı zamanda bu durum cemiyetin sonu veya yok olması anlamına da gelmeyecektir. Yapılanlar “haksız” olmakla beraber sonuçta rutin ve sıradan bir işten öte gitmeyecektir.

Yasalara ve hukuka bu kadar duyarlı ve eleştirilere bu kadar hassas olan bir cemiyetin kapatılması tabi ki üzücüdür ve İnsan Hak ve Hürriyetleri açısından da kaygı vericidir. Her ne kadar bu kapatma bir iki şube içinde bile geçerli olsa…

Şimdi gözler Mustazaf Der Genel Başkanı Sayın Hüseyin YILMAZ’ın ne yapacaklarına dair kararlarını verecekleri 27 Mayıs’da ki Basın açıklamasına dikilmiş bulunmaktadır.

Her halükarda nice sıkıntı ve zorluklardan daha güçlü bir şekilde çıkan bu ihlâslı, samimi ve dindar camianın bu güçlüğü de kolaylıkla aşacağı muhakkaktır.  

Bundan önce de kendi iradeleri dışında gerçekleşen ve istemeyerekte olsa girmiş oldukları her mücadele den yüzlerinin akı ile başları dik bir şekilde çıkan ve İslamın izzet ve onurunu sonuna kadar yükseltmekten başka bir gayeleri olmayan bu camianın yine bu engelden daha hayırlı bir şekilde çıkacakları düşünülmektedir.

Bundan önce girdikleri her imtihan, onları nasıl daha ileri bir aşamaya taşımış ve toplumlarla  halisane bir şekilde bütünleşmelerine neden olmuşsa, bu aşamada da daha hayırlı bir aşamaya geçecekleri ve bir başka basamağı aşmaları noktasında önlerinde hayırlı yollar açılacağı muhakkaktır.

Mustazaf Der’in kapatılması kanımca cemiyetleri için yeni ve daha büyük bir aşamanın başlangıcıdır.

Yeter ki legal, yasal ve hukuk kuralları için de mücadeleye devam edilsin.

Acizane şahsım adına bu camianın karşılaşmış olduğu sıkıntı nedeni ile Mustazaflar Cemiyetine sabır diliyor, gelecek günlerin Allahın izni ve desteği ile daha büyük hayırlara vesile olacağını ümit ediyorum.

Allaha emanet olunuz.

Yazarın Diğer Yazıları
30 Nisan 2013 Salı 11:51
16 Kasım 2012 Cuma 17:29
21 Ekim 2012 Pazar 20:11
16 Ekim 2012 Salı 08:48
04 Ekim 2012 Perşembe 08:55
17 Eylül 2012 Pazartesi 15:08
07 Eylül 2012 Cuma 13:05
22 Haziran 2012 Cuma 02:55
30 Mayıs 2012 Çarşamba 17:05
20 Mayıs 2012 Pazar 16:16
YAZAR ARŞİVİ