Prof. Dr. Atilla Yayla’nın üniversitedeki görevine son verildi
İstanbul Ticaret Üniversitesi, Prof. Dr. Atilla Yayla’nın üniversitedeki görevine son verdi.
Beşikçi Hoca’yla Son Gelişmeler Üzerine
Kürdler ve Kürdistan, bölünmüş, parçalanmış, paylaşılmış, her bir parçası da farklı farklı devletler tarafından ilhak edilmiştir.
Rûdaw’dan PYD’ye çağrı
PYD yönetimine bağlı Rojava’nın (Suriye Kürdistanı) Cizîrê Kantonu, Rûdaw Medya Grubu’nun çalışmalarının yasaklandığını duyurdu.
Kürdistan Yönetimi’nden Müslim’e Sert Yanıt

Kürdistan Yönetimi'nden Müslim'e Sert Yanıt

28 Ekim 2013 Pazartesi 10:25
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, "PYD Eşbaşkanı, önce Kürt halkına karşı işlediği suçlardan kendisini arındırsın, terbiye etsin. Sonra karşımıza çıksın." dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak, Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim'in sözlerine cevap verdi.

Açıklamada, Müslim'in "Sınırı kapatanlar, bizi terbiye edeceklerini sanıyorlar. Şunu bilsinler ki biz, onları terbiye ederiz" şeklindeki sözleri hatırlatılarak, "PYD, önce Kürt halkına karşı işlediği suçlardan kendisini arındırsın, terbiye etsin. Sonra Güney Kürdistan'ı terbiye etmekten bahsetsin" denildi. 

PYD'nin eylemleriyle açıkça Baas rejimine hizmet ettiği belirtilen açıklamada, "Kürdistan hükümeti, daha önce Salih Müslim'e çeşitli yardımlarda bulundu ve onu birçok ülkeye gönderdi. Fakat Müslim, son açıklamalarında yerinde olmayan sözler kullandı. Bu, Müslim'in açıkça rejimin hizmetine girdiğini gösteriyor" ifadeleri kullanıldı. 

Irak ile Suriye arasındaki sınır kapısının açık tutulmasından dolayı IKBY hükümetinin zaman zaman sorunlarla karşılaştığı, bütün bu sorunlara rağmen Bölge Başkanı Mesut Barzani'nin, Kürt hareketlerine yardım etmeye çalıştığına vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Başkan Barzani, Rojava'da (Suriye'nin kuzeyi) Kürtler söz sahibi olsun diye onları bir çatı altında birleştirme çabasında oldu. Bu, aynı zamanda Erbil anlaşmasının gereklerindendi. Fakat PYD, bu çalışmaların önünü tıkadı. PYD, bir yandan Kürdistan hükümetinin yaptığı yardımlardan faydalanırken diğer taraftan Suriye rejimin yardımıyla silah ve zor kullanarak kendisini Rojava'da kabul ettirdi. Diğer Kürt güçlerine engel oldu ."

Bu arada IKBY hükümetinin geçişine izin vermediği Salih Müslim'in, Suriye-Irak sınırındaki Rabia Sınır Kapısı'ndan Bağdat'a geçtiği bildirildi. Müslim'in Bağdat Havalimanı'ndan, Avrupa'ya gittiği ifade edildi. (AA)

 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
05 Ağustos 2015 Çarşamba 01:17
04 Ağustos 2015 Salı 17:25
04 Ağustos 2015 Salı 17:19
04 Ağustos 2015 Salı 17:13
02 Ağustos 2015 Pazar 17:32
02 Ağustos 2015 Pazar 17:08
02 Ağustos 2015 Pazar 14:14
02 Ağustos 2015 Pazar 11:43
02 Ağustos 2015 Pazar 01:52
31 Temmuz 2015 Cuma 18:39