Türkiye ile İran neden savaşmıyor?
Türkiye ve İran, statükonun parçalanmasından ve Kürtlerin bundan yararlanmasından korkuyorlar ve bu korku işbirliklerinin gerekçesidir.
Rûsya: Bila Tirkiye karê ji xwe mezintir neke
Serokê Rûsya Vladîmêr Putîn bi tundî gef li Tirkiyeyê xwar û ragihand ku, bila artêşa xwe neşîne nav axa Sûriyê û karê ji ji xwe mezintir neke.
ENCAMNAMEYA LIJNEYA GIŞTÎ YA DUYEM A KCDê
Lijneya KCDê (Kongreya Civaka Demokratîk) ya giştî di 27-28’ê hezîrana 2015’an de li Amedê civîna xwe pêk anî û di vê civînê de geşedanên li cîhanê û Rojava, hilbijartinên 7’ê hezîrana 2015’an û encamên pêvajoya aştî û çareseriyê hatin nirxandin.

Kürdistan Haberleri

Kürdistan İslami Hareketi AZADÎ, son günlerdeki gelişmelere dair değerlendirmeleri içeren bir basın açıklaması yayınladı.
ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’e karşı mücadele stratejisinde YPG ile ittifakın olduğunu belirten eski başkonsolos, bu durumun şaşırtıcı olmadığını ifade etti.
Türkiye ve İran, statükonun parçalanmasından ve Kürtlerin bundan yararlanmasından korkuyorlar ve bu korku işbirliklerinin gerekçesidir.
Kendisine ilgi duyan erkek meslektaşının siyasi düşüncesini "Kürdistan ütopyası" olarak yorumlayan genç kadına Güzin Abla köşesinden verilen yanıt..
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, “Başkomutan” sıfatıyla Pêşmerge Güçleri’ne, Rojava’ya destek için hazır hale gelinmesi doğrultusunda talimat verdi.
Serokwezîrê Tirkiyê Ahmet Davûtoglu ragihand, ew derbasî nav xaka Sûriyê nabin lê “li hember guhertina demografiya herêmê” jî bêdeng namînin.
Irak Genelkurmay Başkanlığı’na, Orgeneral Babekir Zebari’nin yerine yine bir Kürd komutanın getirileceği öğrenildi.
Kürtçe Yüksek Lisans Eğitimi ile tanınan Mardin Artuklu Üniversitesi’nde, 5’i Kürd 14 akademisyenin işine son verildi.
Serokê Rûsya Vladîmêr Putîn bi tundî gef li Tirkiyeyê xwar û ragihand ku, bila artêşa xwe neşîne nav axa Sûriyê û karê ji ji xwe mezintir neke.
Hak Adalet ve Hürriyet İçin Kürdistan İslami Hareketi AZADÎ: Şeyh Said Kıyamı, Kürdistan’da inkâra, dayatmaya, işgale karşı en büyük itirazlardan biridir ve sonraki Kürdistani hareketlere ilham kaynağı olmuştur.
Hereketa Îslamî ya Kurdistanê / Hereketa AZADÎ, di 90’emîn salvegera şehadeta Şêx Seîd û Rêhevalên Wî de got ku Em Wan bi minet û rehmet bi bîr tînin.
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin görev süresinin, parlamentonun dönem sonuna kadar uzatılacağı ve KYB’nin, KDP’yle uzlaşmaya hazır olduğu ifade ediliyor.
Şeyh Said’in bizzat kendisi ve mübarek yaşamı, bereketli ömrü, son yılında gerçekleştirdiği âzîz kıyamdan bile çok daha fazla örnek teşkil edecek mahiyettedir.
Şeyh Said’i anlamak elbette kolay değil. En az bir asırdır dezenformasyona tabi tutulan ve toplum nazarında her türlü karalama ve şaibeye maruz bırakılan iki şeyin birden tecelli ettiği bir portre ve pratik: İslamiyet ve Kürdlük.