HÛMARA 75. YA NEWEPELÎ VEJÎYA
Nuştoxanê na hûmare ra Sîbel Doguç û Sevgî Tîmurtekîn reya verên a ke kirdkî nusenê. Faysal Bozkurt zî reya verên a ke Newepel de nuseno.
Genel seçimlere katılan ’diğer partiler’ kimler?
7 Haziran seçimleri öncesi tartışmalarda, alacakları tahmini oy oranlarına bağlı olarak genelde mecliste milletvekili olan siyasi partilerin ve bir ölçüde SP-BBP'nin adı geçiyor.
Partiyên Bakur piştgiriyê didin serxwebûnê
Partiyên Bakurê Kurdistanê bersiva banga Serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî dan û ragihandin, ew di mijara serxwebûnê de pişta Barzanî digirin.

Kürdistan Haberleri

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanı Murat Karayılan, "Çevremize 'Bu partiye oy vermelisiniz' diyebiliriz, bu hakkımızdır. Ama kalkıp da tehdit etme, 'sizi böyle ederiz, şöyle ederiz' gibi bir şey yoktur" dedi.
Mehmet Altan: Ben 21’nci Yüzyıl’ın Kürtler’e cömert bir pay ayırmakta olduğunu düşünüyorum. Çünkü 20’nci Yüzyıl’da çok hakları yenmiş, çok çile çekmiş, çok acılar yaşamış bir halk Kürtler. Ortadoğu coğrafyasında çok daha etkin noktada var olacaklar.
Partiyên Başûrê Kurdistanê hîn pîvana parlamenî bo beşdariya jinan di karê partî û siyasî de pêrew nakin û jin nikarin wek pêwist di nav serkirdatiya partiyan de cih bigirin. Lê hilbijartinên parlamentoyê wan neçar dike ku % 25 ji namzedên wan jin bin.
Keleşin bölgesinde dünden beri Kürdistan Demokrat Partisi- İran’ın (KDP-İ) bir birliği PKK gerillaları tarafından kuşatılmış durumda.
Berxwedana Araratê di dîroka kurdan de wek tevgera herî bi hêz û demdirêjtir ya di nîvê yekem ya sedsala 20’an li bakûrê Kurdistanê cihê xwe girt.
Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani ile görüşen Avrupa Birliği (AB) Irak Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jana Hybaskova, Hewlêr (Erbil)’de AB Temsilciliği açmayı planladıklarını söyledi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bağımsız Kürdistan’ın Irak’ın iç sorunu olduğunu belirtti.
7 Haziran seçimleri öncesi tartışmalarda, alacakları tahmini oy oranlarına bağlı olarak genelde mecliste milletvekili olan siyasi partilerin ve bir ölçüde SP-BBP'nin adı geçiyor.
Partiyên Bakurê Kurdistanê bersiva banga Serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî dan û ragihandin, ew di mijara serxwebûnê de pişta Barzanî digirin.
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Ürdün Kralı Abullah ile biraraya geldi.
Danimarka, Portekiz, Belçika, İngiltere, Hollanda ve İspanya büyükelçilik müsteşarları ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Müsteşarı HÜDA PAR Van İl Başkanlığını ziyaret etti.
Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kürdistan Bölgesi’nden Türkiye'ye geçen yılın mart ayında yaklaşık 2 bin 300 varil ham petrol geldiğini hatırlatarak, " Şimdi ise 650 bin varillere kadar çıktı. Hedefimiz 1 milyon varilin üzerine çıkm
Ortadoğu’da IŞİD saldırısının ardından Kürdlerin bu bölgenin kilit noktasına geldiğini belirten Fuat Keyman, Türkiye’de de yine Kürdlerin HDP çatısı altında izledikleri politika ile önümüzdeki sürecin kilit noktası olma misyonunu elde ettiğini söyledi.
Di peyama wan de hatiye gotin ku: “Ji bo serxwebûna Kurdîstanê em li pişta te ne”. Her wisa, di beyannameya cenabê Kek Mesûd Barzanî ya ku di derbarê mijara serxwebûna Kurdistanê de, dilê hemû niştîmanperweran xweş kirîye.
Diğer Haber Başlıkları
23 Mayıs 2015 Cumartesi 17:28
23 Mayıs 2015 Cumartesi 17:11
23 Mayıs 2015 Cumartesi 16:59
23 Mayıs 2015 Cumartesi 15:55
23 Mayıs 2015 Cumartesi 15:38
23 Mayıs 2015 Cumartesi 15:30
23 Mayıs 2015 Cumartesi 14:50
23 Mayıs 2015 Cumartesi 14:32
23 Mayıs 2015 Cumartesi 14:26
23 Mayıs 2015 Cumartesi 14:20