XEBATÊKA TARÎXÎ Û ERJAYA
Derheqê vejîyayîşê rojnameyê NewePelî de nuşteyê Dr. Deniz Karahanî.
Cıbranlı Miralay Halid Bey ve Yusuf Ziya Bey
Azadî (KÜRDİSTAN İSTİKLAL CEMİYETİ) lideri Cıbranlı Miralay Halid Bey ve arkadaşı Yusuf Ziya Bey 14 Nisan 1925 yılında Bitlis‘te idam edildiler.
F Tipi’nde Zazakî neden yasak?
BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde Kürtçe’nin Zazaki lehçesinin neden yasaklı olduğunu sordu.

Kürdistan Haberleri

Irakiye Bloku Lideri İyad Allavi, “Mesut Barzani`nin cumhurbaşkanı olmasını istiyoruz” dedi.
Suriye Kürdistan Demokrat Partisi`nin 16 üyesinin, Erbil`den dönerken PKK/PYD tarafından kaçırıldığı iddia edildi.
Ji ber guhertina rewşa hewayê, 30% daristanên parêzgeha Îlamê li Rojhilatê Kurdistanê ber bi hişkbûnê ve diçe.
Azadî (KÜRDİSTAN İSTİKLAL CEMİYETİ) lideri Cıbranlı Miralay Halid Bey ve arkadaşı Yusuf Ziya Bey 14 Nisan 1925 yılında Bitlis‘te idam edildiler.
Yerel seçimlerin mağlubu olarak CHP ve HDP’yi gösteren BDP’li Altan Tan, iç dinamiklerini değiştirmezse bugün bocalayan BDP’nin çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Türkiye’de AKP ve Güney Kürdistan’da KDP iktidarının Batı Kürdistan sınırlarına kazdığı hendeklere karşı bugün Efrin’de onbinlerce kişinin katıldığı dev bir gösteri düzenlendi.
Kürdistan İslami İnisiyatifi / AZADÎ İnisiyatifi tarafından yapılan duyuruda Kurdî/Soranî dersi için başvuruların alındığı belirtildi.
KDP’nin resmi internet sayfası ‘kdp.info’ adresinde, Güney-Rojava sınırına kazılan hendeklerle ilgili bir haber yorum yayınlandı.
Kürtlerin yaşadığı dört ülkedeki deneyimlerin paylaşıldığı bugünkü ilk oturumda Kürt halkının anadillerini geliştirme ve mevcut durumları üzerinde duruldu.
Amerikalı senatörler John McCain ve Robert Menendez, Wahington tarafından halen "terörist örgütler" olarak değerlendirilen KDP ve YNK'nin bu listeden çıkarılması için yasa önerisi sundular.
Amed’de AB tarafından da desteklenen uluslararası”Anadilde Eğitim” sempozyumu düzenleniyor.
Tê gotin ku di rewşa heyî de desteya wezîran a nû ya bi serokatiya Nêçirvan Barzanî zelal dibe.
Komeleya Karsaz û Pîşesazên Kurdistanê (KURDSÎAD) bi daxwaznameyekê damezrandina xwe ji bo Walîtiya Amedê ragihandi bû lê daxwaz ji aliyê walîtiyê ve hate red kirin.
Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi Dışişleri Bakanı Falah Mustafa Bakir, barış süreci kapsamında PKK'lıların Kandil dağından inerek Türkiye’de politik hayata katılması gerektiğini söyledi. Bakir, BBC Türkçe'ye “Gerekirse arabulucu olabiliriz” dedi.