Türkiye’nin yeni AB stratejisi açıklandı
Yeni stratejiye göre, Türkiye-AB ilişkilerine ivme kazandırarak üyeliğe giden yolun önündeki engellerin üstesinden gelinmesi amaçlanıyor.
Okul açmak isteyen yasal duruma uyacak
Adalet Bakanı Bozdağ, "Özel eğitim kurumlarında Kürtçe eğitimin yolu açıldı. Yasal düzenlemeyi bu işin önünü açmak için yaptık. Okul açmak isteyen bu yasal duruma uyacak" dedi.
Zimanê Me Nasnameya Me ye
Nasnamebûna zimanekî di axaftin û nivîsandina wî zimanî de, bikaranîna wî zimanî ya di her kêliya jiyanê de diyar e.

Kürdistan Haberleri

Azadî Hareketi Genel Sekreteri Adem Özcaner, artık bir parti hareketi olduklarını söyleyerek, bundan sonra siyasi çalışmalarını yeni bir tüzükle, daha disiplinli bir şekilde bir üst aşamaya çıkaracaklarını ifade etti.
Azadî Hareketi kurucularından ve GYK üyesi Enes Atila Pay, Azadî’nin yeni süreciyle ilgili konuştu. Pay, Azadî’nin Kürd ve Kürdistan’ın maslahatı için bütün Kürd siyasi hareketleriyle diyalog, ortak hareket ve güç birliğini esas aldığını söyledi.
Irak’taki Süleymaniye Amerikan Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Enerji Uzmanı Dr. Bilal Wahab, bölgede yaşanan kriz nedeniyle Kürdistan yönetiminin, petrol ihracında bir adım geriye atarak, Bağdat’a tekrar yüz çevirmek zorunda kaldığını belirtti
ABD'nin İŞİD kararından en çok etkilenecek olan Türkiye ve PKK olduğu ve iki tarafın da ciddi kaygılara sahip olduğu anlaşılıyor.
Diyarbakır başta olmak üzere, Kuzey Kürdistan'da eğitim ve okul sorunu ciddi boyutlardadır.
Şeyh Said’in torunu Muhammed Dara Akar, “Kürdler’in de bir devleti ve bir statüsü olmalıdır." dedi.
Neviyê Şêx Seîd Muhammed Dara Akar got, “Divê dewletek û statuyek ya kurdan jî hebe"
Asıl savaşın kalplerde ve vicdanlarda verildiğini ve savaşın her insan için her insanın içinde verildiğini gördü. Ağacın dallarını yeşil tutmanın yolunun yerin üstünde yaprak tamirinde değil köklere inmekte olduğunu biliyordu.
Nasnamebûna zimanekî di axaftin û nivîsandina wî zimanî de, bikaranîna wî zimanî ya di her kêliya jiyanê de diyar e.
Hûmara 67. ya rojnameyê Newepelî bi mutewayêka dewlemende vejîya. Nuşteyê edîtorî yê na hûmare de behsê problemê perwerdeyê kurdkî beno.
Bugün için isteyen her kesim, kurum ve şahsın kreş, anasınıf, ilkokul, dil okulu vs açabilmesi lazımdır. Velev ki bunu yapan PKK de olsa.
Kürdistan Bölgesel Yönetim’in idare ve etkisindeki alan, tarih boyunca Bağdat’tan yönetilemedi.
Li bajarê Qamişloyê yê Rojavayê Kurdistanê topeke Hawanê li taxa Aşuriyeyê ket û di encamê de keçek kurd jiyana xwe ji dest da û zarokek jî birîndar bû.
PKK verdiği mücadeleye karşılık, Kürdistan halkını rehin alma, Kürdistan'ı kendi özel mülkü gibi görme hastalığından da kurtulmalıdır.
Diğer Haber Başlıkları