Çözüm süreci: İlk adımı kim atacak?
PKK’nın İmralı cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan’ın örgüte yaptığı silah bırakmayı görüşmek üzere olağanüstü kongre çağrısının ardından şimdi gözler ilk hamle sorumluluğunun hangi tarafta olduğu sorusuna yanıt arayışlarına yöneldi.
M. Kasım FIRAT, HDP’den Diyarbakır aday adayı
Ankara HDP genel merkezine gelen Şeyh Said Efendinin torunu M. Kasım FIRAT, belgelerini teslim ederek Diyarbakır'dan aday olduğunu belirtti
Kürtler’in % 45.5’i HDP diyor: HDP’nin oyu; %8.9
Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler öncesi, Şubat ayı anketinde AK Parti'nin oy oranı yüzde 47.7 olurken, HDP de yüzde 8.9 oy oranlarıyla çıktı.

Kürdistan Haberleri

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Türkiye 'nin Kandil Dağı eteklerinde petrol arayacağını söyledi.
Bence oy hesabı bile yapmadan barış adamı olmakta fayda vardır. Kendi deyimiyle, ‘barış HDP’den de başka partilerden de, seçimden de daha önemlidir’.
Mardin’in Nusaybin ilçesinin karşısında yer alan Kamışlo’ya, Suriye iç savaşıyla birlikte ciddi oranda Arap nüfusu aktı.
Geçtiğimiz günlerde Şengal Savunma Güçleri (HPŞ) olarak bilinen silahlı Ezidi Kürt gruptan bin kişi, Şii Heşdi Şabi milis grubuna katılmıştı.
ürkler açısından, Kürtlerin tarihsel rolleri ve katkılarına değinilen ve 9 ülkenin işlendiği, geçtiğimiz hafta verdiğimiz yazının bu haftaki devamında ise diğer 7 ülkeye devam ediyoruz.
Aynı şekilde İslami kesimler olarak paylaşımda da güzel bir model olmayı becermek durumundadırlar.
Şeyh Said Efendi Kürdistan ve Türkiye toplumuna mal olmuş bir şahsiyettir. Haliyle onunla ilintili gelişmeler her zaman ilgi çekmiş ve çekmeye de devam edecektir.
Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Başkanı Ramazan Pertev, sınav dönemlerinde bölüme torpil faksları yağdığını söyledi.
Siyasi parti liderleri Başkan Mesud Barzani’nin başkanlığında Başkent Erbil’e bağlı Selahaddin’deki (Pirmam) Başkanlık Ofisi’nde araya geldi.
Kürdistan Bölgesi ile İran arasında petrol ve doğalgaz konusunda önemli bir anlaşma konusunda görüşmeler yapılıyor.
Van, Hakkari, Muş, Bitlis, Şırnak gibi illerin ticaret odalarının ticari ilişkiye hız kazandırmak için yakın bir dönemde bir heyet oluşturacakları öğrenildi.
Kürdistan Bölgesi Parlamentosu İçişleri Komisyonu, PKK’nin geçen yıl Kürdistan Bölgesi’nde bir genci öldürerek kanunları çiğnediğini duyurdu.
Süleyman Şah Türbesi'nin Kobani'ye taşınmasıyla; Şeyh Said, Seyyid Rıza ve Said-i Kürdi'nin mezar yerleri meselesi gündeme geldi.
Sömürgeci sistemlerin kucağında üretilen bu ve benzeri teori ve senaryoların çelişkileri üzerinde çalışmalar yapılmalı, her türlü hedef ve hesaplar ortaya çıkarılabilir.
ÖNE ÇIKAN HABERLER