Awê Miradî
Kamca ra awe ravîyero uca heyat peyda beno û arazîyê xo beno bereketîn. Însanî nê arazîyê bereketînan ramenî, bezre erzenî herre û dîyarîyê emegê xo pawenî.
Kürdistan’da Siyasetin Türbülansı
Kürd toplumu monolitik ve tekdüze bir siyasi anlayışı geride bıraktı ve şimdi daha hareketli ve tutarlı bir siyasi hava hakîm.
HEQÊ EVDAN
No heyato fanî rojêk do biqedîyo, heyatê axretî do dest pê bikero û her kes do heyatê xo yê dinya ra bêro perskerdiş.

Hpg Haberleri

Farklı tarihlerde aralık günü yaşamını yitiren gerillalar Medya Savunma Alanları’nda yapılan askeri bir törenle anıldı. Törene PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, HPG komutanları ve çok sayıda gerilla da katıldı.
Kürt halkının kazanımları ve değerlerinin korunması için savunma güçlerinin ortak olması gerekiyor. Bu Ortak Komutanlık biçiminde de olabilir, meclis veya komite şeklinde de olabilir.
12 Kasım’da maskeli bir kişi tarafından 4 kurşunla katledilen Hacı İrfan Atsız’ı “PKK öldürdü” iddialarına yönelik, HPG Gever Komutanlığı bir bildiri yayınladı.
Kağızman'da bir araç içinde seyir halinde bulunan 3 HPG'linin pusu kuran özel harekat polislerince infaz edildiği öne sürüldü.
PKK Yürütüme Konseyi üyesi ve HPG Genel Komutanı Murat Karayılan,IŞİD'in Kobani kuşatmasının ardındaki asıl iradenin Türkiye olduğunu belirterek, “çözüm süreci” nin kendileri açısından bittiğini söyledi.
Kürt olup PKK’ya sempati duymayan, daha ötesi karşı olanlar için (IŞ)İD’e katılma PKK’ya meydan okuma imkanı da sunuyor.
Kürt siyasi hareketinin tabiriyle "Rojava devrimi" gerek Ankara, gerek Erbil'de başından beri rahatsızlık yaratıyor.
Türkiye’nin (IŞ)İD’e karşı bağımsız olarak bir tavır alabilmesi şart.
Peki Ankara neden tereddütlü? Bunun başlıca 6 nedeni olduğunu söyleyebiliriz:
DTK eşbaşkanlığına Selma Irmak’la birlikte seçilen Hatip Dicle, DTK’nin yeni dönem çalışmaları, örgütlenmesi, ulusal kongre ve çözüm süreciyle ilgili Özgür Gündem gazetesinin sorularını yanıtladı.
Tirkiyê, bi salan ji bo qebûlnekirina “Realîteya Kurdan” li ber xwe da û bedelekî gelekî giran da.
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri tarafından kaçırıldıktan 16 yaşındaki Ezidi kadın X.C., bir aylık esareti boyunca maruz kaldığı insanlık dışı uygulamaları anlattı.
Türkiye’nin önündeki acil sorununun “Kürdistan realitesini tanıma” olduğunu ileri sürüyorum.
Öcalan’ın lideri olduğu, nerdeyse 40 yıllık bir geçmişi olan KSH’nin tarihinin en güçlü dönemini, yani altın çağını yaşamakta olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Diğer Haber Başlıkları
17 Aralık 2014 Çarşamba 18:10
17 Aralık 2014 Çarşamba 17:32
17 Aralık 2014 Çarşamba 17:17
17 Aralık 2014 Çarşamba 08:49
17 Aralık 2014 Çarşamba 08:37
17 Aralık 2014 Çarşamba 08:33
17 Aralık 2014 Çarşamba 08:28
17 Aralık 2014 Çarşamba 08:24
17 Aralık 2014 Çarşamba 08:17
17 Aralık 2014 Çarşamba 07:56