XEBATÊKA TARÎXÎ Û ERJAYA
Derheqê vejîyayîşê rojnameyê NewePelî de nuşteyê Dr. Deniz Karahanî.
Cıbranlı Miralay Halid Bey ve Yusuf Ziya Bey
Azadî (KÜRDİSTAN İSTİKLAL CEMİYETİ) lideri Cıbranlı Miralay Halid Bey ve arkadaşı Yusuf Ziya Bey 14 Nisan 1925 yılında Bitlis‘te idam edildiler.
F Tipi’nde Zazakî neden yasak?
BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde Kürtçe’nin Zazaki lehçesinin neden yasaklı olduğunu sordu.

Anf Haberleri

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde Kürtçe’nin Zazaki lehçesinin neden yasaklı olduğunu sordu.
Bir Batı Kürdistan sakini, Sêmalka Sınır Kapısı'ndan geçmek isterken kurşunların hedefi oldu.
Alman Der Spiegel dergisinin Moskova temsilcisi Benjamin Bidder’e göre, Rusya’ya ilişkin 3 senaryo bulunuyor :
Birleşmiş Milletler İklim Konseyi (IPCC) küresel ısınma üzerine hazırladığı raporun üçüncü kısmını dün Almanya’nın başkenti Berlin’de açıkladı
Goran Hareketi Parlamenteri Heval Kwêstanî, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ı 2014 Nobel Barış Ödülü için aday gösterdi.
Amed’de AB tarafından da desteklenen uluslararası”Anadilde Eğitim” sempozyumu düzenleniyor.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, yereldeki tüm enerji kaynakları, yeraltı ve yer üstü zenginlikleri ile ekonomik varlıklardan pay almak istediklerini söyledi.
Tê gotin ku di rewşa heyî de desteya wezîran a nû ya bi serokatiya Nêçirvan Barzanî zelal dibe.
Yerel medyaya göre, Nêçîrvan Barzanî başkanlığındaki yeni hükümet kabinesi netleşmeye başladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile BDP Amed Milletvekili Altan Tan ve Amed'deki STK temsilcileriyle biraraya gelerek Dicle Vadisi'yle ilgili gelişmeleri değerlendirdi.
Galata Gazete.com sitesinin ekranını karartan İsmail Cem Özkan, beklenen durumu, “Özgürlük MİT yasası kıskacına alınacak” diye özetledi.
Ankara rejimi ile Mesut Barzani liderliğindeki PDK’nin ‘egemen’ olduğu Hewler yönetimi arasında ilişkilerin derinliği çok merak uyandıran bir konuydu.
Kıbrıs’ta Kürt öğrencilere yönelik saldırı ardından yaşanan gerginlik devam ediyor.
Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gazi Caddesi esnafını ziyaret etti. Eşbaşkanlar, halkın ve esnafın yoğun ilgisiyle karşılandı.