Kuzey Kürdistan’da Eğitim ve Dil Sorunu
Bugün için isteyen her kesim, kurum ve şahsın kreş, anasınıf, ilkokul, dil okulu vs açabilmesi lazımdır. Velev ki bunu yapan PKK de olsa.
7 soruda IŞİD’e karşı ABD  koalisyonu
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry uzun soluklu bir Orta Doğu turunu tamamladı ve elinden geldiğince Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı mücadele edecek koalisyona destek topladı.
PKK Şiddeti ve Kuzey Kürdistan
PKK verdiği mücadeleye karşılık, Kürdistan halkını rehin alma, Kürdistan'ı kendi özel mülkü gibi görme hastalığından da kurtulmalıdır.

Anf Haberleri

ABD’de yayınlanan Wall Street Journal gazetesinin editöryal başyazısında Türkiye’nin artık ABD’nin müttefiki olmadığı ifade edildi.
DTK-HDP-DBP heyetinin Rojava temasları sona erdi. Son olarak Cizîre Demokratik Özerk Yönetimi ile biraraya gelen heyet üyeleri Kürtler arası ortak mekanizmaların önemine dikkat çekti.
Batı Kürdistan savunma gücü YPG ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve diğer bazı silahlı muhalefet grupları arasında Fırat bölgesinde IŞİD'e karşı Ortak Eylem Merkezi oluşturuldu.
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri tarafından kaçırıldıktan 16 yaşındaki Ezidi kadın X.C., bir aylık esareti boyunca maruz kaldığı insanlık dışı uygulamaları anlattı.
Bizim coğrafyamızda bugünlerde ABD'den dersler, “bir IŞİD ile kaç kuşun vurulacağı” üstüne.
Her alanda büyük atılımların yapıldığı Batı Kürdistan'da, bölgenin ilk üniversitesi açılıyor.
Yazar Faik Bulut, dünya güçlerinin bu sessizliğini ve Kürtlerin son gelişmeler karşısındaki pozisyonunu ANF'ye değerlendirdi.
IŞİD’in saldırıları sonucunda Şengal’i terk etmek zorunda kalan Êzîdîlerin bir kısmı Amed’in Çınar ilçesi yolunda bulunan Amed Yenişehir Belediyesi’ne ait sosyal tesislere yerleştirildi.
Rebîa ve Kobanê'de son 48 saat içinde YPG savaşçıları ile IŞİD çeteleri arasında meydana gelen şiddetli çatışmalarda biri çete emiri olmak üzere 42 çete üyesi öldü. Çatışmalarda çetelere ait 2 mevzi ile 3 araç imha edilirken, 2 araç darbelendi.
Gerilla, Pêşmerge ve Mexmûrlu milisler Kerkük Savunma Güçleri’ni oluşturuyor. Gerillanın Güney Kürdistan savunmasını almasını büyük bir yurtseverlik örneği olarak gördüklerini söyleyen Savunma Güçleri, bu ittifakın güçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.
İktidar partisi AKP'nin bugün gerçekleşen 1.Olağanüstü Kongresi'nde beklendiği gibi partinin başına Ahmet Davutoğlu geçti.
Amed İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli polis Ali Kızıloğlu, merkez Kayapınar ilçesinde kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından tabancayla vuruldu. Ağır yaralanan polis kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
HDP Kürtçe öğretmenlerin atanmaması konusunu meclis gündemine taşıdı. HDP Van Milletvekili Özdal Üçer verdiği soru önergesinde, öğretmenlerin atamaların yapılmamasını protesto amaçlı açlık grevi yapacaklarını da hatırlattı.
Amed Valiliği, "Yasada eş başkanlık adı altında bir kadro yok" diyerek, belediyenin aldığı "Eşbaşkanlar çalışma yönetmeliği" kararının iptali için mahkemeye başvurdu.